Nasza patronka

Nadanie Niepublicznemu Zespołowi Szkół Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku imienia Agaty Mróz-Olszewskiej zostało oficjalnie ogłoszone podczas uroczystości 3 października 2016 roku. Wcześniej stosowną uchwałę podjął jednomyślnie zarząd PZPS.

Agata Mroz 2


Agata Mróz urodziła się7 kwietnia 1982 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Dzieciństwo i młodość spędziła w Tarnowie, gdzie rozpoczęła trenowanie siatkówki. Jej talent szybko dostrzeżono, w następstwie czego trafiła do Szkoły Mistrzostwa Sportowego funkcjonującej w Sosnowcu. Tuż po pierwszym reprezentacyjnym sukcesie w kategorii kadetek (złoto Mistrzostw Europy), wiosną 2000 roku przerwała treningi z uwagi na objawy choroby.

Po powrocie do Tarnowa i dłuższym rozbracie z siatkówką, treningi wznowiła w drużynie serii B z Ostrowca Świętokrzyskiego. Jako zawodniczka tutejszego AZS WSBiP otrzymała powołanie do seniorskiej reprezentacji Polski. W 2003 r. była jednym z filarów biało-czerwonej kadry w trakcie zwycięskich Mistrzostw Europy. Po tym sukcesie Agata Mróz zdecydowała się przyjąć propozycję BKS Stal Bielsko-Biała, z którym to klubem w 2004 r. wywalczyła mistrzostwo Polski, a w latach 2004 i 2006 – Puchar Polski. W 2005 r. ponownie wywalczyła złoto na Starym Kontynencie wraz z reprezentacją. Od 2006 r. występowała w zespole Gruppo Murcia 2002, z którym w 2007 r. zdobyła m.in. mistrzostwo i Puchar Hiszpanii. W 2007 r. ze względu na zły stan zdrowia postanowiła przerwać karierę.


Agata Mroz 39 czerwca 2007 r. wyszła za mąż za Jacka Olszewskiego, 4 kwietnia 2008 r. urodziła córkę Lilianę. Nieco ponad miesiąc później przeszła zabieg przeszczepu szpiku kostnego w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Czternaście dni po przeszczepie zmarła w wyniku posocznicy i związanego z nią wstrząsu septycznego. Agata Mróz-Olszewska miała wówczas 26 lat. Została pochowana 9 czerwca 2008 r. na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu.Agata Mroz 1