Historia szkoły

Szkoła Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Sosnowcu powstała w sierpniu 1995 roku. Jej założycielem i twórcą jest Polski Związek Piłki Siatkowej. Położona jest w Milowicach, najstarszej dzielnicy Sosnowca – miasta mającego bogate tradycje sportowe. Sprawa powstania SMS-ów toczyła się na szczeblu Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki z przewodniczącym panem Stefanem Paszczykiem. Z jego inicjatywy został przedstawiony plan szefowi Urzędu powstania SMS-u. Plan ten został zaakceptowany przez władze i powstanie szkoły stało się faktem. Pierwsze kroki były trudne, ponieważ dokonywano gruntownego remontu miejsca obecnej szkoły. Miejscem tym została wybrana Hala Sportowa dawnego klubu Płomień Milowice. Nie był to wybór przypadkowy, ponieważ reprezentujące ten klub zespoły męskie i żeńskie w piłce siatkowej, osiągały bardzo duże wyniki sportowe na arenie krajowej jak i zagranicznej. Postanowiono kontynuować (po upadku klubu Płomień Milowice) piękne tradycje polskiej siatkówki na tym obiekcie.

Od 4 września 1995 roku dziesięć uczennic trenowało i uczyło się w Międzybrodziu z powodu remontów. W październiku 1995 roku Szkoła przeniosła się z Międzybrodzia do Sosnowca do dzielnicy Milowice (obecna siedziba szkoły). Pomieszczenia wokół hali sportowej przekształcono na internat, stołówkę, kuchnię, gabinety odnowy, klasy szkolne, świetlicę i pomieszczenia administracji.

Pierwsze dziewczęta, które rozpoczęły naukę w SMS to rocznik 1979: Ewa Ślusarz, Iwona Lepak, Alicja Graca, Dorota Urbaniak, Katarzyna Lepak, Anna Szydełko, Monika Pudło, Izabela Miś, Elżbieta Dydyńska, Izabela Łabuz, Marta Maciejak, Joanna Białek, Elżbieta Bobrowska, Barbara Pikoń, Magdalena Sadowska, Adriana Wychowanek i Barbara Szypluk. 4 listopada 1995 roku odbyło się pierwsze uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego oraz ślubowanie uczennic w SMS z udziałem władz Miejskich Sosnowca i PZPS.

Pierwszym dyrektorem szkoły była Bogusława Żak (1995-96), trenerami: pierwszym Jan Ryś, drugim Grzegorz Gacek, kierownikiem drużyny Mariusz Gołub, trenerem odnowy biologicznej Kazimierz Żmuda, oraz grupa pracowników pedagogicznych szkoły (nauczycieli i wychowawców internatu) i administracji. Po roku pracy w szkole, pięć dziewcząt uczących się w szkole brała udział w Mistrzostwach Europy Juniorek rocznik 1978-79. W Ankarze w Turcji dziewczęta zdobyły drugi medal w historii polskiej siatkówki młodzieżowej (brązowy), co było pierwszym medalem „w historii szkoły”.

W 1996 roku do szkoły przyszedł nowy rocznik 1980. Były to dziewczęta: Karolina Dorobisz, Dominika Sieradzan, Katarzyna Jarczewska, Aleksandra Przybysz, Izabela Bełcik, Karolina Zając, Katarzyna Mroczkowska, które przyszły do szkoły do klasy drugiej liceum. W tym samym roku naukę w szkole w klasie pierwszej liceum rozpoczął rocznik 1981: Katarzyna Wieliczko, Kamila Biedziuch, Katarzyna Biel, Katarzyna Liszczyńska, Sabina Gierejkiewicz, Sylwia Pycia, Aleksandra Król, Joanna Staniucha, Marta Solipiwko i Ewa Wiertel. Z tym rocznikiem pracowało małżeństwo państwa Leszczyńskich Ryszarda i Krzysztof, natomiast trenerem odnowy biologicznej był Wiktor Grubiak. Te dwa roczniki stworzyły grupę, która grała w reprezentacji młodzieżowej rocznika 1980-81. Na Mistrzostwach Europy Kadetek w Czechach w 1987 roku grupa zdobyła brązowy medal. W tym samym roku na Mistrzostwach Świata Kadetek w Tajlandii dziewczyny zajęły VII miejsce. W kategorii juniorskiej na Mistrzostwach Europy w Belgii i Świata w Kanadzie uplasowały się na piątych miejscach. Ze szkoły w tej reprezentacji grało 10 dziewcząt.

W roku 1997 w szkole rozpoczęły naukę w pierwszej klasie LO dziewczęta z rocznika 1982: Marta Pluta, Agata Mróz, Natalia Bamber, Izabela Placek, Wioleta Miś, Kinga Baran, Monika Trała, Agnieszka Drzewiczuk, Ksymena Wysocka i Katarzyna Wilczewska. Rok później do tej grupy doszedł rocznik 1983, były to następujące dziewczęta: Danuta Zagojska, Patrycja Młodzieniewska, Elżbieta Nykiel, Magdalena Godos, Leszczyńska Wioleta i Katarzyna Skowrońska. Została stworzona grupa, która grała w reprezentacji młodzieżowej rocznika 1982-83. Drużyna ta jako pierwsza w historii polskiej siatkówki młodzieżowej w kategorii kadetek zdobyła I miejsce na Mistrzostwach Europy w roku 1998. Mistrzostwa miały miejsce w Polsce w Gdańsku. W złotej ekipie ze szkoły występowało 10 dziewcząt.

Grupa ta na Mistrzostwach Świata Kadetek rozegranych w Portugalii zajęła IV miejsce, zaś na Mistrzostwach Europy Juniorek znowu pokusiły się o medal, tym razem brązowy. Niestety „niewypałem” skończyła się ostatnia impreza, czyli Mistrzostwa Świata Juniorek na Dominikanie, gdzie dziewczęta przegrały wszystkie mecze grupowe i po trzech dniach wróciły do domu, zajmując miejsca od 13 do 16.

Pracę z tym rocznikiem rozpoczęli: jako pierwszy trener Zbigniew Krzyżanowski, drugi trener Andrzej Peć (pracownik Szkoły) oraz Mariusz Błasik trener odnowy biologicznej (również pracownik Szkoły). W wieku juniorskim pracę trenerską z dziewczynami kontynuowali trenerzy: Jacek Skrok i Tadeusz Krzyształowicz (pracownik Szkoły w tym czasie).

Kolejny rocznik, który zawitał w progi Szkoły to rocznik 1984. Naukę w roku 1999 rozpoczęły: Ola Paul, Natalia Krzempek, Marzena Toszek, Roksana Budzińska, Milena Sadurek, Eunika Twardowska, Anna Kasperek, Paulina Gomułka, Agata Korcz, Izabela Kowalczuk, Siemiątkowska Marta. Do nich, rok później, dołączył rocznik 1985: Iwona Banak, Malwina Basa, Agnieszka Bińkiewicz, Anita Chojnacka, Agnieszka Mitręga, Marzena Nieczyporowska, Urszula Paszkiewicz, Anna Podolec, Agata Sawicka, Sylwia Wojcieska, Izabela Żebrowska i do drugiej klasy dołączyła Gabriela Buławczyk. Grupa ta na każdej imprezie osiągała historyczne rezultaty. Na Mistrzostwach Europy Kadetek w Czechach zdobyła II miejsce, na następnej imprezie Mistrzostw Świata Kadetek w Chorwacji uplasowały się na III miejscu (pierwszy w historii polskiej siatkówki młodzieżowej), na trzeciej imprezie Mistrzostw Europy Juniorek w Chorwacji grupa osiągnęła największy jak do tej pory wynik w siatkówce młodzieżowej w Polsce tzn. I miejsce na Mistrzostwach Europy w kategorii Juniorek, ostatnia impreza to również wielki sukces: zdobycie III miejsca na Mistrzostwach Świata Juniorek w Tajlandii (także pierwszy w historii Polskiej siatkówki młodzieżowej). Grupa ta jako jedyna do tej pory przywoziła z każdej imprezy medal. Warto wymienić wszystkie dziewczęta, które uczestniczyły w tych rozgrywkach:

Milena Sadurek (SMS, wszystkie imprezy), Justyna Ordak (Gedania Gdańsk, wszystkie imprezy), Agata Sawicka (SMS, wszystkie imprezy), Anna Podolec (SMS, wszystkie imprezy), Sylwia Wojcieska (SMS, wszystkie imprezy), Izabela Żebrowska (SMS, wszystkie imprezy), Gabriela Buławczyk (SMS, wszystkie imprezy), Anna Barańska (Gwardia Wrocław, wszystkie imprezy), Joanna Kaczor (Gwardia Wrocław, wszystkie imprezy), Paulina Gomułka (SMS, nie uczestniczyła tylko w ME Kadetek), Anita Chojnacka (SMS, nie uczestniczyła w MŚ Kadetek), Agnieszka Mitręga (SMS, uczestniczyła w imprezach rangi juniorskiej), Katarzyna Wellna (SMS, uczestniczyła w imprezach rangi kadetek), Iwona Banak (SMS, uczestniczyła tylko w ME Kadetek), Marzena Wilczyńska (Pałac Bydgoszcz, uczestniczyła tylko w MŚ Kadetek). Z grupą tą od początku do końca zarówno w reprezentacji, jak i w Szkole pracowało trzech trenerów: jako Andrzej Peć, Mariusz Pieczonka i Kazimierz Żmuda.

W 2001 roku w szkole naukę rozpoczął rocznik 1986: Agnieszka Bednarek, Małgorzata Cieśla, Paulina Dutkiewicz, Ewa Kobylec, Anna Manikowska, Aleksandra Nastały, Marta Szymańska, Ewelina Toborek, Marta Wrzesińska. Rok później dołączył rocznik 1987: Kinga Kasprzak, Małgorzata Kozieńska, Paulina Maj, Katarzyna Wojdyła (rocznik 1988), Katarzyna Zaroślińska, Magda Żochowska. W rozgrywkach kadetek na Mistrzostwach Europy w Chorwacji zajęła VI miejsce, a na Mistrzostwach Świata w Polsce VIII. Pierwszym trenerem tej grupy był Mariusz Łobacz, a drugim Wojciech Kasza, a Tomasz Banyś trenerem odnowy biologicznej (wszyscy pracownicy SMS Sosnowiec).

W szkole jest 32 miejsc dla uczennic w internacie. Nabór do szkoły rozpoczyna się już na Turnieju Nadziei Olimpijskich, gdzie reprezentacje poszczególnych województw grają mecze między sobą. W tym czasie trenerzy ze szkoły i reprezentacji przeprowadzają badania motoryczne i somatyczne dziewcząt. Po obserwacji, zostaje wyselekcjonowana grupa zawodniczek do szerokiej kadry danego rocznika, a najbardziej zdolne otrzymują propozycję nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu. Do roku 2001 dziewczęta przychodziły do pierwszej klasy liceum, po reformie szkolnictwa w Polsce (rok 2001) w szkole powstało Niepubliczne Gimnazjum (trzecia klasa).

Poza nauką w szkole, dziewczęta biorą udział w treningach, które odbywają się codziennie, a zwieńczeniem treningów są mecze. Dziewczęta ze Szkoły grają w trzech drużynach: SMS I gra w pierwszej lidze seria „B”, SMS II w drugiej lidze i SMS III w trzeciej lidze śląskiej.

Dyrektorem Szkoły Mistrzostwa Sportowego od roku 1996 jest pan Stanisław Binkiewicz, v-ce dyrektorem od 2001 jest pani Lidia Misiak. Kierownikiem internatu jest pani Urszula Halemba–Kulawik. W szkole pracuje grono nauczycieli i administracji (obsługa kuchni, sekretariat, osoba zajmująca się porządkami w internacie ). Trenerami obecnie pracującymi w Szkole są: Andrzej Peć, Tadeusz Krzyształowicz oraz dwóch trenerów odnowy biologicznej: Tomasz Banyś i Kazimierz Żmuda. Lekarzami są: Magda Ciecierska (chirurg ortopeda), Małgorzata Wołek (internista), Dorota Musialik (higienistka szkolna).

Tradycją Szkoły są uroczyste rozpoczęcia roku szkolnego, w trakcie których dziewczęta zaczynające naukę w Szkole składają uroczyste ślubowanie, a ich starsze koleżanki zostają nagradzane za osiągnięcia sportowe w reprezentacjach młodzieżowych. W tych uroczystościach biorą udział przedstawiciele Władz Miasta Sosnowca, Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Ministerstwa Oświaty oraz grupa zaproszonych gości (olimpijczycy, medaliści Mistrzostw Świata i Europy, sympatycy Szkoły) i rodzice dziewcząt.

Reprezentacje kadetek i juniorek zdobywały medale Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy oraz EEVZ-y.

Od września 2014 roku Szkoła Mistrzostwa Sportowego funkcjonuje w nowym miejscu. Uczennice placówki korzystają z bazy sportowej i pobytowej Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku. Rok szkolny 2014/2015 to szkolenie siatkarskie i nauka prowadzone w trzech rocznikach – 1998, 1999, 2000.

2003: rocznik 88: Bejga Urszula, Gawron Anna, Kaczorowska Klaudia, Kożon Izabela, Nowakowska Dominika, Sieczka Ewelina, Soter Magdalena, Staniucha Natalia, Wojtowicz Gabriela, Zielińska Kinga, Menducha Ewelina.

2004: rocznik 89: Duda Aneta, Grot Izabela, Jackowska Eliza, Jagodzińska Magda, Lech Małgorzata, Lipka Agnieszka, Świderska Katarzyna, Wyszomierska Martyna

2005: rocznik 90: Bryda Katarzyna, Cupisz Joanna, Eska Paulina, Fifielska Patrycja, Kmiecik Agata, Kuźniar Olga, Lisiecka Katarzyna, Łoboda Małgorzata, Martałek Monika, Pelc Sylwia, Runiewicz Anna, Sekutowska Emilia, Wawrzyniak Katarzyna, Wawrzyniak Magdalena

2006: rocznik 91: Bulbak Angelika, Chmiel Sylwia, Katarzyna Kutyła, Polak Patrycja, Pilarska Paulina, Sojka Agnieszka, Trojan Aleksandra, Soja Izabela.

2007: rocznik 92: Gluba Zuzanna, Głuchowicz Martyna, Jasińska Gabriela, Jędryczko Sonia, Kajzer Emilia, Kurnikowska Natalia, Kwasowska Michalina, Mikołajewska Ewelina, Motyk Aleksandra, Nowakowska Dominika, Pawlak Justyna, Piasta Fatima, W.Rufael Victoria, Strządała Angelika, Wilk Agata, Tomsia Laura, Smoła Agnieszka, Wachowicz Aleksandra, Czyżnielewska Zuzanna, Sosnowska Justyna

2008: rocznik 93: Grzelak Karolina, Kurdziuk Julita, Łyszkiewicz Koleta, Medyńska Dorota, Pankiewicz Olga, Anna Grejman

2009: rocznik 94: Chojnacka Iga, Flakus Patrycja, Janicka Ewelina, Kuziak Magdalena, Lipiec Aleksandra, Mikołajewska Aleskandra, Szymańska Karolina, Tchórzewska Monika, Tobiasz Ewelina, Wójcik Aleksandra, Kąkolewska Agnieszka

2010: rocznik 95: Bączyńska Anna, Dryja Edyta, Elko Aleksandra, Grajber Martyna, Korabiec Anna, Pieczka Zuzanna, Przerwa Joanna, Smok Aleksandra, Strózik Natalia, Tomczyk Patrycja, Twardowska Julia, Ziółkowska Marta

2011: rocznik 96: Antosiewicz Justyna, Bałdyga Justyna, Barszcz Małgorzata, Grzelak Klaudia, Lipińska Olga, Moskwa Kornelia, Nowakowska Pola, Pacak Joanna, Pasiut Kinga, Smarzek Malwina, Szczygieł Karolina, Śmieszek Małgorzata, Wańczyk Aleksandra, Wylężek Aleksandra.

2012: rocznik 97: Brzezińska Julia, Dziekanowska Iga, Krzeszewska Karolina, Trocińska Izabela, Wydmańska Nadia

2013: rocznik 98: Adamek Adriana, Gnas Zuzanna, Drabek Kinga, Grabka Alicja, Krajewska Marta, Lipska Aleksandra, Michalak Oliwia, Noszczyk Karolina, Rasińska Aleksandra, Różyńska Kinga, Sidor Natalia, Stroińska Malwina, Świrad Martyna, Wysocka Adrianna, Muczyńska Adrianna