To już 16 lat...
4 czerwca 2024

To już 16 lat...

4 czerwca to dzień każdego roku wyjątkowy dla naszej społeczności, przywołujący pamięć o patronce szkoły Agacie Mróz-Olszewskiej. Tego właśnie dnia w 2008 roku zmarła we Wrocławiu Agata Mróz-Olszewska, 138-krotna reprezentantka Polski w latach 2003-2006, złota medalistka mistrzostw Europy w 2003 i 2005 roku, która dokładnie od 3 października 2016 r. patronuje Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku.

Agata Mróz-Olszewska urodziła się 7 kwietnia 1982 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Pochodziła ze sportowej rodziny. Jej siatkarski talent został szybko odkryty. Została uczennicą Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS w Sosnowcu, a w 1999 r. była kapitanem reprezentacji Polski, która w mistrzostwach Europy kadetek zdobyła złoty medal. W mistrzostwach świata drużyna uplasowała się na 4. pozycji.

Szybko stała się filarem reprezentacji seniorek, która dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Europy. Z chwilą powołania do kadry narodowej otrzymała propozycje gry w wielu klubach krajowych i zagranicznych. Z BKS Stal Bielsko-Biała zdobyła mistrzostwo Polski w 2004 r. oraz Puchar Polski w 2004 i 2006 r. Grała w hiszpańskim klubie Gruppo 2002 Murcia, z którym w 2007 r. sięgnęła po mistrzostwo i Puchar Hiszpanii. Drużyna ta zdobyła również Puchar Top Teams Cup (2007).

Karierę sportową musiała przerwać w 2007 r. ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Cierpiała na chorobę szpiku kostnego. Konieczny był jego przeszczep. Pomoc płynęła z całego świata. Do akcji włączyły się największe gwiazdy światowej siatkówki z Brazylijczykiem Gibą. Kibice w Polsce oddawali krew.

21 maja 2007 r. przeszła operację przeszczepu w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Wcześniej w kwietniu urodziła córeczkę.

Niestety, szpik nie zdążył podjąć swojej funkcji. Lekarze, mimo ogromnych wysiłków, przegrali walkę o życie siatkarki. Została pochowana 9 czerwca 2008 r. na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu, w północnej części miasta.

Choć walka Agaty Mróz-Olszewskiej z chorobą została przegrana, to na stałe odcisnęła swoje piętno w społeczeństwie. Powstała Fundacja Kropla Życia im. Agaty Mróz-Olszewskiej. Jej nadrzędnym celem jest popularyzacja krwiodawstwa, transplantacji i przeszczepu szpiku kostnego.