Medalu nie będzie
15 lipca 2021

Reprezentacja Polski juniorek kontynuuje występy w Mistrzostwach Świata w belgijskim Kortrijk. Kolejne mecze - przeciwko Serbkom i Włoszkom - nie przyniosły zwycięstw, zamykając biało-czerwonym drogę do walki o medale.

Serbskie juniorki przez fazę grupową przebrnęły nie tracąc nawet seta i rytm ten utrzymały mierząc się z Polkami. Wynik 3:0 jest jednak o tyle mylący, że nasz zespół podjął równorzędną walkę z faworyzowanymi przeciwniczkami. Zwłaszcza w setach drugim i trzecim podopieczne trenera Wiesława Popika mogły "ugrać" więcej. Wystarczy nadmienić, że odpowiednio we wspomnianych odsłonach biało-czerwone prowadziły 21:18 czy 19:14. W całym spotkaniu zdobyły więcej punktów blokiem i zagrywką, ale znaczna była dysproporcja w ataku na rzecz Serbek. Najlepsze indywidualne zdobycze zantowały uczennice SMS PZPS w Szczyrku w minionym roku szkolnym: Martyna Czyrniańska (15 pkt.) oraz Julita Piasecka (14 pkt.).

Wobec wspomnianej porażki konfrontacja z Włoszkami, druga podczas juniorskiego czempionatu, była meczem o wszystko. Polki nie były w stanie dotrzymać kroku rywalkom w setach numer 1 i 4. Pozostałe to dobra dyspozycja naszej drużyny - wygrana 25:19 i doprowadzenie do remisu 1:1, a także nikła przegrana 25:27, po której biało-czerwone straciły właściwy rytm gry i zaczęły popełniać zbyt dużo błędów własnych. To one miały kluczowe znaczenie dla wygranej Włoszek, które dominowały również w elemencie bloku, zdobywając w ten sposób aż 17 "oczek".

Spośród uczennic i absolwentek SMS PZPS – prócz wymienionych już zawodniczek – w czempionacie juniorskim uczestniczą: Martyna Łazowska, Martyna Leoniak, Klaudia Łyduch, Magda Stambrowska, Karolina Drużkowska, Dominika Pierzchała oraz Sonia Stefanik.

Serbia - Polska 3:0 (25:21, 27:25, 25:23)

Włochy - Polska 3:1 (25:12, 19:25, 27:25, 25:12)

Polska: Martyna Łazowska, Dominika Pierzchała, Julita Piasecka, Martyna Czyrniańska, Sonia Stefanik, Karolina Drużkowska, Magda Stambrowska, Gabriela Lendzioszek, Julia Orzoł, Julia Bińczycka, Martyna Leoniak, Klaudia Łyduch
Trenerzy: Wiesław Popik, Miłosz Majka