Juniorek historyczny awans
1 stycznia 2019

Juniorek historyczny awans

Wobec znakomitych wyników podczas ostatnich mistrzostw świata i Europy reprezentacja Polski juniorek, w większości złożona z uczennic Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS w Szczyrku, znacząco przesunęła się w górę rankingu FIVB.

Aż 50 punktów do klasyfikacji juniorska kadra zyskała dzięki zajęciu 6. miejsca podczas światowego czempionatu w Meksyku w 2017 roku. Niemal w komplecie biało-czerwona reprezentacja składała się z podopiecznych naszej szkoły. Z grona ówczesnych absolwentek i byłych podopiecznych SMS PZPS w Szczyrku w mistrzostwach brały udział Aleksandra Lipska, Julia Nowicka, Maria Stenzel, Alicja Grabka, Kinga Różyńska i Martyna Świrad. Do dyspozycji sztabu szkoleniowego były ponadto Zuzanna Górecka, Natalia Murek, Oliwia Bałuk, Justyna Łysiak i Aleksandra Gryka.

Koniecznym odnotowania jest fakt, że w imprezie tej rangi juniorki nie były tak wysoko od 2003 roku. – Zaczęliśmy turniej od porażki, co trochę naszą dalszą drogę skomplikowało. Ale ostatecznie osiągnęliśmy w zasadzie „maksa” dla tej drużyny – wspomina prowadzący kadrę do lat 20 trener Wiesław Popik.


We wrześniu minionego roku juniorki walczyły z kolei na parkietach w Albanii w gronie najlepszych reprezentacji na Starym Kontynencie. Znakomita postawa podopiecznych trenerów Waldemara Kawki i Ireneusza Waleczka zaprocentowała zdobyciem medalu. W decydującym spotkaniu o brąz Polki pokonały 3:2 juniorki Turcji, a wspomnieć trzeba, że wcześniej w półfinale po dramatycznym boju nieznacznie uległy w pięciu odsłonach Rosjankom. Spośród uczennic SMS PZPS w Szczyrku barw biało-czerwonych przywdziewały Oliwia Bałuk, Klaudia Laskowska, Karolina Garstka, Paulina Zaborowska, Weronika Centka oraz Paulina Damaske. Kluczowe role odgrywały również uczęszczające do naszej placówki w latach wcześniejszych Magdalena Stysiak, Zuzanna Górecka i Aleksandra Gryka.

Lokata na podium mistrzostw dała kadrze 22 „oczka”, dzięki nim przesunęła się aż o 35 pozycji na 6. miejsce w rankingu FIVB. Stawia to polską kadrę w bardzo dobrej sytuacji w kontekście tegorocznych mistrzostw świata, jakie ponownie odbędą się w Meksyku. Prawdopodobna jest kwalifikacja Polek do czempionatu bez konieczności przechodzenia przez eliminacje europejskie. – Dla dziewczyn ważne jest to, że regularnie mają okazję do gry, czy to w szkolnej drużynie I-ligowej, czy też w swoich klubach na szczeblu najwyższej ligi. Efekty tego w połączeniu z pracą na treningach są widoczne. Dla rozwoju żeńskiej siatkówki ważne jest, aby juniorki systematycznie uczestniczyły w najważniejszych turniejach – zauważa obecny trener kadry Waldemar Kawka.