Idealny start kwalifikacji
8 kwietnia 2022

Szybko, łatwo i przyjemnie - tak n znaczącym dystansie wyglądał premierowy mecz reprezentacji Polski U-19 podczas rozpoczętego dziś w Tiranie turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Europy.

Inauguracja turnieju okazała się dla Polek nieszczególnie wymagająca. Mecz rozpoczęły od prowadzenia 10:1 przy świetnych zagrywkach podopiecznej SMS PZPS Karoliny Staniszewskiej, wkrótce było 16:6, ostatecznie Austriaczki z trudem przekroczyły dwucyfrową granicę punktów.

Wymarzone otwarcie najwyraźniej uśpiło czujność biało-czerwonych, bo po zmianie stron musiały wspiąć się na wyżyny, aby wygrać. Za połową seta zawodniczki z Austrii miały przewagę 16:11, co dobrze Polkom nie wróżyło. W porę straty udało się odrobić, a finisz to ponownie serwisy Staniszewskiej i duże kłopoty rywalek z przyjęciem.

Następny set żadnej dramaturgii już nie miał. Podopieczne Wiesława Popika odskoczyły na 5:0, na krótko tylko straciły rytm, by po zagraniu Magdy Stambrowskiej znów uzyskać 5 "oczek" zapasu. Austriaczki zbyt często się myliły (26 błędów w całym spotkaniu przy 14 naszej drużyny), aby realnie myśleć o zniwelowaniu dystansu. Akcja Julii Lenik zakończyła konfrontację mimo wszystko pewnym triumfem Polek z uczennicami naszej szkoły w składzie - prócz przywołanych już powyżej także: Polą Janicką, Aleksandrą Walczak, Natalią Kecher, Rozalią Moszyńską, Olgą Musiał, Magdą Kubas i Klaudią Łyduch.

Polska - Austria 3:0 (25:11, 25:21, 25:17)