EEVZA: Do finału bez strat
27 listopada 2021

Reprezentacja Polski juniorek młodszych zakończyła z przytupem grupową fazę Mistrzostw Europy Wschodniej. Także z rówieśniczkami z Białorusi poradziły sobie wyśmienicie, dzięki czemu uzyskały pewny awans do niedzielnego finału turnieju.

Konfrontacja z Białorusinkami miała być znacznie trudniejsza, aniżeli wcześniejsze gładko wygrane z Łotwą i Litwą i... tak też było, bo nasze zawodniczki utrzymać musiały maksymalny poziom zaangażowania i realizację założeń taktycznych, aby nie pozwolić przeciwniczkom na rozwinięcie skrzydeł.

Kontynuacją popisowej gry biało-czerwonych był w każdym razie set otwierający sobotni mecz. Kluczową przewagę Polki osiągnęły na samym wstępie, odskakując na 8:3. Rywalki nie były w stanie nawiązać równorzędnej walki, bo przede wszystkim ustępowały polskiej drużynie w ataku.

Bardzo istotna dla losów spotkania była partia numer 2. Początkowo nic nie wskazywało w niej na problemy podopiecznych Andrzeja Pecia, które prowadziły m.in. 8:4, lecz za połową seta Białorusinki cały dystans zniwelowały. Minimalna ilość własnych błędów, w połączeniu z wciąż wysoką efektywnością ataku i bloku, zapewniły Polkom zwycięstwo 25:23.

Również ciekawie było po kolejnej zmianie stron, choć nie sposób pominąć fakt, że inicjatywa na przestrzeni pełnego dystansu seta należała do Polek. W zapasie miały nawet 6 "oczek", przeciwniczki walkę podjęły, ale ostatecznie zdołały ugrać 22 punkty. I tym razem na koncie Białorusinek zapisano więcej pomyłek i mniej bloków. W tym elemencie brylowała 4-krotnie stopująca rywalki Antonina Serafinowska, która wraz z Amelią Dombrowską była najskuteczniejszą siatkarką w polskiej drużynie (po 13 pkt.).

Barw biało-czerwonych podczas turnieju na Łotwie bronią uczennice SMS PZPS w Szczyrku: Antonina Serafinowska, Amelia Dombrowska, Aleksandra Walczak, Oliwia Jaroń, Zofia Brzoza, Natasza Ornoch, Zofia Póda, Iga Marszałkowicz i Rozalia Chmielewska.

Polska - Białoruś 3:0 (25:17, 25:23, 25:22)

Polska: Antonina Serafinowska, Amelia Dombrowska, Aleksandra Walczak, Oliwia Jaroń, Martyna Podlaska, Anna Federowicz, Kornelia Drosdowska, Wiktoria Szewczyk, Zofia Brzoza, Natasza Ornoch, Zofia Póda, Nicole Majzner, Iga Marszałkowicz, Rozalia Chmielewska
Trenerzy: Andrzej Peć, Waldemar Kawka