Biało-czerwone na 12. miejscu
13 sierpnia 2023

Biało-czerwone na 12. miejscu

Dobiegły końca rozgrywane w Chorwacji i na Węgrzech Mistrzostwa Świata w kategorii wiekowej do lat 19. Polki, ze stanowiącym istotne grono kadrowiczek uczennicami Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku, do grona zespołów walczących o medale załapać się nie zdołały. Ostatecznie turniej zakończyły na 12. pozycji.

Po tym, jak drogę do walki o medale zamknęły reprezentacji Polski po dreszczowcu siatkarki Chorwacji, podopiecznym Waldemara Kawki przyszło mierzyć się z przeciwniczkami o miejsca w przedziale 9-16.

Tę fazę Polki rozpoczęły dobrze, bo pewnie 3:1 pokonały Egipt, pozwalając sobie na chwile dekoncentracji tylko w przegranym na przewagi secie numer 2. Kolejnymi rywalkami były Argentynki i tu już poprzeczka powędrowała wyraźnie w górę. Spotkanie przeprowadzone zostało na maksymalnym dystansie setów, gra obu zespołów falowała, ale co najważniejsze to tie-break, który nasza kadra rozegrała niestety poniżej swojego poziomu. Porażka spowodowała konieczność walki o 11. miejsce - w tym przypadku doszło do rewanżu za grupową potyczkę z Koreankami. W odróżnieniu od tamtego meczu lepiej zaprezentowały się rywalki, które triumfowały 3:0 i zostały o "oczko" wyżej sklasyfikowane w czempionacie.

Po złoto sięgnęły Amerykanki, z którymi biało-czerwone przegrały 1:3 w grupie. Powód do satysfakcji z racji indywidualnych osiągnięć miała środkowa Agata Milewska, która z liczbą 31 skutecznych "czap" zajęła 2. pozycję w zestawieniu najlepiej blokujących zawodniczek całego turnieju. Na podium rankingu najefektywniej broniących załapała się także libero Zuzanna Suska, która popisała się 111 obronami.

Podczas Mistrzostw Świata reprezentacyjne barwy przywdziewały ponadto z grona uczennic SMS PZPS w Szczyrku: Nadia Siuda, Aleksandra Walczak, Aleksandra Adamczyk, Amelia Dombrowska, Zofia Brzoza i Rozalia Moszyńska.

O miejsca 9-16.
Polska - Egipt 3:1 (25:12, 25:27, 25:17, 25:17)

O miejsca 9-12.
Polska - Argentyna 2:3 (25:19, 23:25, 21:25, 25:21, 8:15)

O miejsce 11.
Polska - Korea Południowa 0:3 (21:25, 18:25, 23:25)

Polska: Nadia Siuda, Aleksandra Walczak, Aleksandra Adamczyk, Amelia Dombrowska, Anna Fiedorowicz, Zofia Sobanty, Zofia Brzoza, Martyna Podlaska, Karolina Feliks, Agata Milewska, Rozalia Moszyńska, Zuzanna Suska
Trener: Waldemar Kawka


Foto: CEV