10. rocznica śmierci patronki szkoły
4 czerwca 2018

10. rocznica śmierci patronki szkoły

Szkoła Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Szczyrku od 3 października 2016 roku nosi imię wybitnej siatkarki Agaty Mróz-Olszewskiej. Dziś mija dokładnie 10 lat od jej śmierci.

Agata Mróz-Olszewska urodziła się 7 kwietnia 1982 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Pochodziła ze sportowej rodziny. Jej siatkarski talent został szybko odkryty, trafiła do stacjonującej wówczas w Sosnowcu Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS, a w 1999 roku była kapitanem reprezentacji Polski, która w mistrzostwach Europy kadetek zdobyła złoty medal.

Środkowa szybko stała się filarem reprezentacji seniorek, która z udziałem Agaty Mróz-Olszewskiej dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Europy w 2003 i 2005 r. Sukcesy święciła również w barwach BKS Stal Bielsko-Biała, m.in. sięgając po mistrzostwo Polski w 2004 r. oraz hiszpańskim Gruppo 2002 Murcia, z którym w 2007 r. sięgnęła po mistrzostwo i Puchar Hiszpanii oraz Puchar Top Teams Cup.

Karierę sportową musiała przerwać w 2007 r. ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Cierpiała na chorobę szpiku kostnego. Konieczny był jego przeszczep. 21 maja przeszła operację przeszczepu w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Wcześniej w kwietniu urodziła córeczkę. Niestety, szpik nie zdążył podjąć swojej funkcji. Lekarze, mimo ogromnych wysiłków, przegrali walkę o życie siatkarki. Zmarła 4 czerwca 2008 r., została pochowana 9 czerwca na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu.